مزایای مالیات بر ارزش افزوده

تعریف و اهمیت مالیات بر ارزش افزوده:

مالیات بر ارزش افزوده مالیات غیرمستقیمی است که مصرف کننده  یا خریدار ،آن را به همراه  بهای خرید به فروشنده می پردازد و دریافت کننده یا فروشنده مقدار مالیات اخذ شده را به خزانه دولت واریز می کند. ذکر این نکته ضروری است که فروشنده ، زمان خرید اولیه کالا ،چون مالیاتی را پرداخته ولی به عنوان مصرف کننده شناخته نمی شود ، بنابراین او می تواند کل “مالیات های ارزش افزوده “پرداختی را از کل مالیات بر ارزش افزوده کسر کرده و مابه التفاوت آنرا به دولت بپردازد.

براساس قانون مالیات بر ارزش افزوده و پرداخت آن،  که بر اساس مقدار مصرف کالا و دریافت خدمات صورت می گیرد واین مبلغ جهت اجرای طرح هایی ازجمله گسترش زیرساخت های عمرانی و خدمات عمومی استفاده می شود ،سببب رونق اقتصادی می گردد.با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده ، بخشی از اعتبارات از محل وصول آن به شهرداری ها و دهیاریهای مخصوص هرمنطقه تعلق یافته و از 9% مالیات بر ارزش افزوده ،میزان3 % آن به شهرداری ها تخصیص یافته که جهت توسعه و گسترش زیرساخت ها استفاده می گردد و و نقش بسزایی در این جهت دارد.

یکی از مهمترین خصوصیت های مالیات بر ارزش افزوده این است که مودیان مالیاتی جهت استفاده از اعتبار مالیاتی باید فاکتور ارائه دهند که این امر نشان دهنده مقدار مبادلات و معاملات اقتصادی  انجام شده توسط بنگاه اقتصادی مورد نظر می باشد لازم به ذکر است که  فاکتورهای ارائه شده بایستی در هر یک از مراحل مختلف مبادله بایکدیگر مطابقت داشته باشند. با انجام این فرایند اندازه بازار  زیر زمینی و فعالیت های غیر رسمی اقتصادی و پنهانی و تخلف و فرار مالیاتی بسیار کاهش می یابد.

در زیر به شرح چند نمونه از فواید مالیات بر ارزش افزوده می پردازیم:

گسترش پایه مالیاتی : پوشش دهی قسمتی از فعالیت های اقتصادی که تحت پوشش قرار دادن آنها با استفاده از بقیه روش ها دشوار است ، مانند مالیات بر فروش

افزایش درآمدهای مالیاتی: به دلیل گسترش پایه مالیاتی ،درآمدهای مالیاتی بطور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

کاهش هزینه دریافت مالیات : بدلیل اینکه مکانیزم خوداجرایی دارد بنابراین احتمالا هزینه های جمع آوری آن در مقابل سایر روش های اخذ مالیات کمتر خواهد بود.درنهایت باید بگوییم که مالیات بر ارزش فزوده اثرات بسیارمفیدی بر نظام مالیاتی کشور داشته و کمک فراوانی به اصلاح ساختار کلی نظام مالیاتی کشور نموده  و استفاده هر چه بیشتر از آن ، نظام مالیاتی یک کشور را به یک نظام مالیاتی کارآمد که در آن اخذ مالیات با دقت و سرعت و کمترین هزینه انجام می شود تبدیل خواهد نمود و با این نظم و دقت و سهولت و پویایی که از آن برخوردار است، میتواند برای تامین منابع مورد نیاز جهت توسعه زیرساختهای شهری و روستایی استفاده شده و با اتکا به منابع پایدار به نیازهای فزاینده ای که هرروز شکل تازه ای پیدا میکنند ،پاسخ دهد.

مهمترین مزایای مالیات بر ارزش افزوده :

1- هزینه های وصول کاهش میابد.
2- از فرار مالیاتی جلوگیری می کند.
3- با مفاسد اقتصادی مبارزه میکند.
4- براصلاح الگوی مصرف تاثر میگذارد.
5- نارسایی مالیاتی سنتی را حذف میکند.
6- باعث گسترش و توسعه اقتصادی میشود.
7- .مانع دریافت مضاعف مالیات از محصول نهایی میشود.
8- باعث سهولت در اجرای برنامه ها و طرح های عمرانی میشود
9- به داشتن یک نظام جامع اطلاعت مالیاتی در کشور کمک میکند.
10- به دلیل درآمدزایی بالا کمک بسیاری برای تامین منابع دولتها می باشد.
11-تاثیر بر افزایش مستقیم و غیر مستقیم میزان درآمدهای مالیاتی از کل درآمدهای دولت.
12- استفاده از خدمات و فناوری های جدید و تسهیل خدمات رسانی به مردم را ایجاد می کند.
13- با دسترسی به اطلاعات مودیان میزان دقیق تر مالیات بردرآمد آنان ،تشخیص داده می شود.
14- دریافت مالیات بیشتر از کسانی که به عنوان مصرف کنندگان کالا و خدمات لوکس و غیر ضروری می باشند.
15- باعث شفاف سازی در مبادلات اقتصادی به علت ردیابی معاملات در قسمت واردات ، تولید و صادرات میشود.

 

موسسه حسابرسی محاسبان  توسط تعدادی از صاحب نظران و اساتید مجرب و حرفه ای دانشگاهی  تشکیل شده است که هدفشان آگاهی و اطلاع رسانی به شما در حوزه های مختلف اقتصادی و مالی مرتبط با حسابداری و حسابرسی و مالی و مالیاتی (از جمله ارزش افزوده اقتصادی ، ارزش افزوده نقدی ،محاسبه ارزش افزوده ، مالیات بر ارزش افزوده و قانون ارزش افزوده ، مزایای مالیات برارزش افزوده  .. ) می باشد و با مشاوره  مالی و مالیاتی رایگان و مشاوره رایگان در زمینه مالیات برارزش افزوده و … شمارا راهنمایی می نمایند.

دسته بندی ها :