فرار مالیاتی

فرار مالیاتی چیست

در تمامی جوامع  مالیات از منابع  مهم درآمد دولت می باشد.  از طرفی در بسیاری از کشورها ،حتی در کشورهای پیشرفته ، فرار مالیاتی وجود دارد .در واقع فرار مالیاتی به معنای این است که افراد برای نپرداختن مالیات از هر روش قانونی و یا غیر قانونی استفاده می کنند تا مالیات نپردازند و یا کمتر از مقدار تعیین شده مالیات پرداخت کنند.

 

دلایل فرار مالیاتی چیست

• از دلایلی که سبب می شود اشخاص از پرداخت مالیات ممانعت کنند و راهی برای عدم پرداخت مالیات پیدا کنند این است که این قانون به درستی و عادلانه اجرا نمی شود و این بی عدالتی مهمترین علت فرار مالیاتی اشخاص می باشد. در حال حاضر فقط قسمتی از بودجه دولت از مالیات تامین میشود و اگر بخواهد جای نفت را در تامین بودجه بگیرد باید چند برابر شود که این مقدار باید از مردم گرفته شود و این فشار بسیاری به مردم وصنایع وارد خواهد کرد که میتوان گفت تقریبا غیر ممکن است.چنانچه قانون مالیات بر اساس نظم و قانون اجرا شود و بصورت عادلانه دریافت شود بسیاری از موسسات و مردم ،خود راغب به پرداخت مالیات خواهند شد و فرار از مالیات بوجود نمی آید.

درحال حاضر دولت میتواند فقط از کسانی که دارای مشاغل دولتی هستند به راحتی مالیات بگیرد و خیلی از مشاغل آزاد و شرکتها و موسسات و کسبه بازار از پرداخت مالیات فرار کرده و در نتیجه بدون پرداخت مالیات از امکانات رفاهی و دولتی و … استفاده میکنند.پرداخت مالیات در جهت بوجود آوردن امکانات برای رفاه حال مردم و جامعه می باشد ولیکن دولت باید تمام سعی خود را در جهت اجرای صحیح و عادلانه آن نموده تا پرداخت مالیات براحتی صورت گیرد و فرارمالیاتی پیش نیاید.

• یکی دیگر از دلایل فرار مالیاتی وجود اقتصاد پنهان میباشد که در کشور ما بسیار دیده میشود. هم اکنون مالیات از بخش شفاف جامعه اخذ میشود یعنی اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای کارت بازرگانی می باشند و کسانی که اظهارنامه تنظیم کرده و تحویل سازمان امور مالیاتی میدهند و همچنین افرادی که از دولت حقوق میگیرند اما همانطور که میدانیم اقتصاد زیر زمینی کشور مالیاتی پرداخت نمیکند.در کشور ما عمده فعالیت های اقتصادی از دید ماموران مخفی میماند و دولت از این دسته از فعالیت ها پرونده و اطلاعاتی ندارد به همین دلیل زمینه برای فرار مالیات براحتی بوجود می آید.

• از دیگر عواملی که سبب فرار مالیاتی می شود عدم شفافیت و عدم ثبات در قوانین و مقررات موجود می باشد.

 

مهمترین عوامل فرار مالیاتی چیست

در بعضی موسسه ها و شرکتها دو دسته دفاتر نگهداری میشود که دسته اول به صورت واقعی جهت ارائه به بانکها و دریافت تسهیلات بانکی و سایر امور است و دسته بعدی جهت ارائه به ماموران مالیاتی برای تعیین مالیات پرداختی میباشد که به صورت غیر واقعی و کمتر از حد واقعی در امد ها را نشان میدهد.

• گاهی دیده شده در موسسات و شرکت ها، فعالیت هایی انجام میشود که برای اجرای آن دسته از فعالیت ها مجوز لازم صادر نشده و به صورت غیر قانونی صورت میپذیرند ، بنابراین این دسته از فعالیت ها برای ماموران مالیاتی غیر قابل شناسایی بوده و به آن فعالیت ها ، مالیاتی تعلق نمیگیرد.

• تنوع در معافیت های مالیاتی باعث شده است که بسیاری از موارد که شامل معافیت نیستند خود را تحت پوشش دیگر فعالیت های معاف از مالیات قرار داده و از پرداخت مالیات فرار کنند.مانند معافیت اجاره واحد های مسکونی که  براساس الگوی مصرف مسکن ساخته شده اند ولیکن بسیاری از موارد با سوء استفاده ، تحت پوشش این معافیت قرار میگیرند.

• در نظام مالیات بر ارزش افزوده نیز فعالان اقتصادی با تبانی با فروشنگان کالا میتوانند ،با ارائه فاکتورهای صوری ،اعتبار مالیاتی برای خود منظور نموده و از پرداخت مالیات به راحتی فرار کنند.

• در خود اظهاری نیز دیده شده که مودیان با توافقات صورت گرفته و با اعلام پایه هایی کمتر از درآمد واقعی خود ، براحتی میتوانند از پرداخت مالیات فرار کرده و این فرار مالیاتی به سادگی جنبه رسمی و قانونی به خود میگیرد.

• هنگامی که مودی مالیات تعیین شده را نمی پردازد و به هر دلیلی  مشمول پرداخت جریمه می شود ، بخشودگی مالیاتی و تقسیط بلند مدت مالیات تعیین شده از دیگر موارد فرار مالیاتی می باشد. در این حالت مودی فرصت میابد که جرایم خود را در فرصت تعیین شده که کاملا قانونی هست بدهی خود را پرداخت نماید و با توجه به گذشت زمان و در نظر گرفتن تورم و کاهش ارزش پول نوعی دیگر از فرار مالیاتی بوجود می آید.

پیشگیری از فرار مالیاتی

مالیات یکی از اجرای اصلی و یا بهتر است بگوییم از مهمترین منابع درآمدی دولت می باشد. در بعضی از کشورها به دلیل اتکا بیش از حد به یک محصول و یا منبع درآمدی ، مانند نفت و شکر و …  بدلیل عدم ثبات در قیمت جهانی اینگونه محصولات ، اقتصاد آن کشورها اثرات زیانباری متحمل شد. بنابراین باگذشت زمان تمامی کشورها با در نظر گرفتن قوانین مالیاتی سهم مالیات در بودجه خود را افزایش داده و سعی نمودند این اثرات زیانبار بر اقتصاد کشورشان را کاهش دهند.

راه های پیشگیری از فرار مالیاتی

• افزایش میل و رغبت افراد برای پرداخت مالیات در گرو  عدم فاصله بین دولت و مردم می باشد. همه مردم باید به این مساله آگاه باشند که پرداخت مالیات در درجه اول به سود خود آنهاست و نپرداختن مالیات به ضرر آنها.

• چنانچه مردم آثار پرداخت مالیات را در جامعه و زمینه های زندگی اجتماعی ، آموزشی ، بهداشت و درمان ،آبادانی شهرها و روستاها و راههای ارتباطی  و … ببینند و این مسئله را بپذیرند که مالیات پرداخته شده در جهت رفاه حال آنان استفاده می شود مطمئنا در پرداخت مالیات رغبت کامل دارند و این رغبت در پرداخت مالیات ازجانب مردم عاملی برای پیشرفت روز افزون یک اجتماع می باشد.

• برای پذیرش مردم ابتدا باید مدیران هر کشور تصمیم بر این بگیرند که فرهنگ مالیاتی را در جامعه گسترش دهند. با گسترش فرهنگ مالیاتی یک کشور هزینه ها کاهش یافته و در آمدهای دولت نیز افزایش میابد و به دنبال ارتقای فرهنگ مالیاتی ، عدالت اجتماعی و رفاه عمومی برقرار می شود. چناچه یک کشور از نظام مالیاتی منسجمی برخوردار باشد اتکا دولت به درآمدهای نفتی کم شده و قسمت اعظم هزینه های عمرانی و جاری از طریق مالیات ها تامین میگردد که این در گرو ارتقای فرهنگ مالیاتی در یک کشور می باشد.قابل ذکر است که مالیات به دلیل کارکردهای گوناگون باعث تنظیم اقتصاد میشود و با توزیع درآمد و ارائه خدمات عمومی از قشر آسیب پذیر جامعه حمایت مینماید.

شایان ذکر است که یکی دیگراز راههای مهمی که میتوان برای جلوگیری از فرار مالیاتی در نظر گرفت فرهنگ سازی می باشد .

 

ارتقای فرهنگ مالیاتی

همانطور که میدانیم مالیات یکی از مهمترین منابع تامین بودجه دولت هاست و برای به ثمر رساندن فعالیت های اقتصادی در جامعه جز جدا نشدنی در هر دولت میباشد. امروزه بسیاری از دولت ها سعی بر این دارند که سهم بیشتری را به مالیات اختصاص دهند و برای تامین هزینه های مصرفی در جامعه از منابع بدست امده از مالیات استفاده کنند.در حال حاضر بسیاری از افراد در جامعه پذیرفته اند که برای هر مصرف و یا هر خدمتی که دریافت می کنند باید هزینه ای به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم پرداخت نمایند بنابراین باید این هزینه را با میل و رغبت بپردازند .

راه های ارتقای فرهنگ مالیاتی

برای گسترش فرهنگ راههای بسیاری وجود دارد که در زیر به شرح چند مورد از آنها می پردازیم

• تلاش مطبوعات و رسانه های گروهی بر آگاه سازی مردم در زمینه افزایش سهم شهروندان و قشر کم درآمد جامعه از کالاهای عمومی

• تلاش رسانه های ملی برای ساخت فیلم های مستند در ارتباط با پرداخت مالیات و برخورداری از رفاه عمومی

• اقدام آموزش و پرورش در جهت گنجاندن واحدهای درسی مربوط به تعریف مالیات و مزایای پرداخت آن ، برای آشنایی دانش آموزان  و دانشجویان در سطوح مختلف تحصیلی

• هماهنگی دولت با رسانه ها در جهت شفاف سازی مصرف در آمدهای حاصل از مالیات و اطلاع رسانی به افراد جامعه

• تشکیل بانک اطلاعاتی جامع و فراگیر برای ثبت تمامی فعالیت های اقتصادی مردم و ارائه این اطلاعات به تمامی واحد های مالیاتی کشور

• بالا بردن دانش ماموران مالیاتی از طریق تشکیل دوره های آموزشی در مورد زمینه های شغلی مختلف

 

شرکت حسابرسی محاسبان با بهره مندی از کادری مجرب توانایی دارد که به تمامی شرکتها از جمله شرکتهای خدماتی ،تولیدی ،صنعتی ، پیمانکاری ،بازرگانی و… انواع خدمات مشاوره مالی و مالیاتی ، مشاوره مالیاتی آنلاین ، مشاوره جهت استخدام ، خدمات مالی ،خدمات مالیاتی ، خدمات بیمه ای ،خدمات حسابداری ، خدمات حسابرسی ، حسابرسی صورتهای مالی ، حسابرسی مالیاتی ، حسابرسی داخلی ، تهیه و تنظیم اظهارنامه ،تهیه گزارش حسابرسی ، تنظیم قرارداد حسابرسی  و …. ارائه دهد و شما را از معافیت های موجود در امور مالیاتی از جمله معافیت های تعیین شده و ثابت در نظام امور مالیاتی ( همچون معافیت های مالیات بر ارزش افزوده ، مالیات بر درآمد ، مالیات بر حقوق ،مالیات تکلیفی ، مالیات بر درآمد ، مالیات بر ارث و … ) و معافیت هایی که با توجه به شرایط روز مقرر می شود ( از جمله معافیت رانندگان اسنپ و …) آگاه سازد.

دسته بندی ها :