حسابرسی رتبه بندی شرکت ها

تعریف رتبه بندی:

رتبه بندی یک نوع معیار صلاحیت گذاری براساس استاندارهای تعریف شده در قانون نامه اداره برنامه مدیریت راهبردی نهاد  ریاست جمهوری است.براساس رتبه صلاحیت ،میزان توان فنی ،اجرایی و مدیریتی اعضای حقوقی سازمان مشخص میگردد.تشخیص  صلاحیت،فرایندی است که در آن شرایط عمومی ،فنی و تخصصی اعضای سازمان در زمینه پیمانکاری مورد بررسی و تایید قرار میگیرد و در مقایسه با سایر اعضا تعیین و مشخص میگردد.

 رتبه بندی شرکتها در بخشهای زیر انجام میشود:

رتبه بندی پیمانکاری

رتبه بندی مشاوران

• رتبه بندی شرکتهای انفورماتیک

• رتبه بندی شرکتهای EPC

• رتبه بندی اندوه سازان

رتبه بندی شرکت های پیمانکاری :

برای رتبه بندی شرکت های پیمانکاری ملاک اصلی ،تعداد نیروی فنی و مهندسی حاضر در هیأت مدیره یک شرکت است ولی برای رتبه بندی شرکتهای مشاور ،علاوه بر اهمیت نیروی متخصص فنی و مهندسی ،کم و کیف امکانات فنی و نرم افزاری آن شرکتها نیز مورد ارزیابی قرار میگیرد.رتبه بندی فواید بسیاری دارد و نشانگر اعتبار یک شرکت است.

قدر مسلم آن است که شرکتهایی که رتبه بندی بهتری دارند نسبت به سایر شرکتها در جذب مشتری موفق ترند و در مقایسه با سایر شرکتها ارجحیت دارند که این خود اماره ای است بر تخصص و تجربه ی شرکت در حوزه ای که در آن زمینه فعالیت دارد.شرکتهای پیمانکاری با توجه به قراردادها و امکانات و افراد امتیاز آور از 1 تا 5 رتبه بندی میشوند که در واقع 5 پایین ترین و 1 بالاترین رتبه محسوب میشود .ولی شرکتها ی مشاور از 1 تا3 رتبه بندی اخذ میکنند که 3 پایین ترین و 1بالاترین رتبه است.

تمدید و ارتقا صلاحیت پیمانکاران:

رتبه بندی شرکتهای پیمانکاری هردوسال یکبار نیاز به تمدید دارد،تمدید گواهینامه ،صلاحیت پیمانکاران ،برای پیمانکارانی صادر میشود که دارای گواهینامه مذکور بوده اند و هیچگونه تغییراتی که منجر به خدشه در ماهیت حقوقی ، نوع فعالیت و توان فنی و مالی  شرکت شده باشد،نداشته باشد. همچنین ،در صورتیکه صلاحیت لازم در این دوسال را از دست داده باشند و یا با کسب امتیازات لازم باعث ارتقا شوند،رتبه بندی این گواهی تغییر میکند.

ارتقا رتبه در شرکتهای پیمانکاری: بطور مثال از رتبه  5به 1 با بررسی و ارزیابی مبلغ ریالی پروژه های انجام شده (در 15 سال اخیر)توسط  نیرو های فنی و مهندسی انجام می پذیرد.

ارتقا رتبه مشاور:ارتقا رتبه در شرکتهای مشاور از پایه 3 به پایه 1 بررسی و ارزیابی مبلغ ریالی (در 15 سال  اخیر )، همچنین نیروی فنی و مهندسی و اظهارنامه مالیاتی و امکانات فنی و نرم افزاری انجام می پذیردو تمامی این عوامل در کسب این رتبه حائز اهمیت میباشند.

خدمات موسسه محاسبان :

• اخذ و تمدید و ارتقا رتبه بندی شرکتهای پیمانکاری در حداقل زمان

• مشاوره و کارگزاری اخذ ضمانت های بانکی

• اخذ گذرواژه دوم جهت ورود به سامانه ساجات

• رتبه بندی مدرک مهندسین در کوتاه ترین زمان ممکن

• اخذ کد اقتصادی

• اخذ و تمدید و ارتقا رتبه بندی شرکت های مشاور در حداقل زمان

• اخذ و تمدید و ارتقا رتبه شرکتهای EPC

مشاوره رایگان و کارگزاری نقل و انتقال100% سهام یک شرکت تا انتقال  کامل و انجام تغییرات هیأت مدیره ای برای خریداران و پیمانکاران محترم

• انجام نقل و انتقال سهام در اداره دارایی با استفاده از وکلای متخصص

• اخذ کارت پیمانکاری شهرداری با استفاده  ار کارازموده ترین ترین افراد

• و کلیه اموری که منجر به ارتقا و یا اخذ گواهی رتبه بندی گردد.

امید است در رفع مشکلات  شما موثر بوده و راهگشا باشیم.توصیه میشود در جهت رفع مشکلات حقوقی ،حدالامکان از کارشناسان و متخصصین با تجربه استفاده نمایید.انجام عملیات دریافت رتبه بندی  صلاحیت پیمانکاران و مشاوران ،شامل اخذ ،تمدید و ارتقا آن از قسمت مربوطه با توجه به مستندات اطلاعات وارد شده در سامانه ساجات انجام میشود.

به موجب ماده25 آیین نامه طبقه بندی و تشخیص صلاحیت پیمانکاران ،در صورتی که اطلاعات  تنظیم شده برای تشخیص صلاحیت نادرست و یا اسناد  ارائه شده تقلبی و جعلی باشد،شرکت و مدیران آن به تشخیص دفتر امور مشاوران و پیمانکاران یا سازمانهای مدیریت و برنامه ریزی استان ها از یک تا سه سال از تشخیص صلاحیت محروم میگردند.لذا هرگونه اشتباه سهوی در وارد نمودن اطلاعات در سامانه ساجات از جمله عدم مهارت کافی در رابطه با نحوه محاسبه امتیازات بخشهای مختلف ،موجب طولانی تر شدن مراحل اخذ ،تمدید و ارتقا رتبه بندی و حتی تنزل رتبه های گرفته شده قبلی برای دریافت پیمانکاران و مشاوران میگردد.

در حال حاضر ،موسسه حسابداری و حسابرسی محاسبان ، به لحاظ اهمیت موضوع ،خدمات خود را دراین زمینه ،به پیمانکاران و مشاوران گرامی ارائه مینماید. چنانچه قصد دارید جهت اخذ و یا ارتقای رتبه بندی اقدام نمایید، در اسرع وقت با همکاران ما تماس حاصل فرمایید و از خدمات  دیگر ما از قبیل : مشاوره مالی و مالیاتی رایگان ، تهیه و تنظیم اظهارنامه ، حسابرسی رتبه بندی شرکتها ، حسابرسی اخذ وام بانکی ، اصلاح و تعدیل حساب ها ،تهیه گزارش حسابرسی ، تنظیم قرارداد حسابرسی ، تعیین ارزش شرکت و ارزشیابی سهام ، حسابرسی داخلی ، تهیه تراز آزمایشی و … بهره مند شوید. ما در کوتاه ترین زمان  ممکن شما را در رسیدن به اهدافتان یاری میکنیم.

 

 

 

دسته بندی ها :