بورس چیست؟

تعریف بورس

قبل از آشنایی با بورس در ابتدا باید بگوییم که بازار چه مکانی است؟

بازار مکانی است که بین خریدار و فروشنده رابطه برقرار می شود و خرید و فروش صورت می گیرد. این معاملات می تواند از طرق مختلف صورت پذیرد ،هم میتواند در  مکان خاصی انجام شود و هم در شبکه های ارتباطی مثل اینترنت.

حسابرسی تحت مقررات بورس

برای اینکه سهام یا اوراق قرضه در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار گیرد باید مورد تایید هیئت پذیرش اوراق بهادار قرار گیرد. باگذشت زمان و پذیرش شرکت های بیشتر در بورس اوراق بهادار ،این نوع حسابرسی گسترش یافت.نحوه حسابرسی از طرف حسابرسان در اینگونه حسابرسی ها تابع قانون و مقررات مشخصی نیست و حسابرس باید بداند که در هرمورد با توجه به شرایط ، از اصول و موازین حسابداری استفاده کرده و نتیجه گیری صحیح بنماید.

 

در بازار دارایی هایی که مورد معامله قرار می گیرند به دوشکل است

الف) دارایی های واقعی

ب) دارایی های مالی

منظور از دارایی های واقعی  همان دارایی هایی است که هویت فیزیکی دارند ازجمله  زمین و ساختمان و انواع کالا و ماشین و لوازم خانگی و ….و دارایی های مالی همان دارایی های کاغذی و یا اسنادی مانند سهام و اوراق مشارکت و … می باشد.

بورس بازاری است که دارایی های مختلف در آن خرید و فروش می شوند .به این دلیل بورس را میتوان به سه دسته کلی تقسیم نمود :

الف : بورس کالا

ب : بورس ارز

ج : بورس اوراق بهادار

 

الف ) بورس کالا 

بازاری سازمان یافته و منظم که در آن کالا یا کالاهای معینی مورد معامله قرار میگیرد و در این بازار تعداد زیادی از عرضه کنندگان ، کالای خود را به خریداران عرضه می کنند. هرچند از نظر تئوری کالاهای متنوعی برای بورس کالا  وجود دارد اما معمولا مواد اولیه و یا مواد خام  مانند فلزات ، پنبه ،برنج و یا گندم و … در آن خرید و فروش می شود و نام هربورس ،نام همان کالایی است که مورد معامله قرار گرفته: مثلا بورس گندم یا بورس نفت.

در ایران هم اکنون فعالیت بورس در زمینه های زیر است 

• فلزات و مواد معدنی (کانی های فلزی )

• محصولات شیمیایی و پتروشیمی

• معاملات آتی (Future)

• محصولات کشاورزی

شرکت کنندگان در بورس کالا چه کسانی هستند 

بطور کلی دو دسته از افراد در بورس کالا شرکت می کنند: دسته اول کسانی هستند که می خواهند از نوسانات قیمت ها در امان بوده و به عنوان خطر پوش ( Hedger) شناخته میشوند مانند تولید کنندگان و مصرف کنندگان عمده و … دسته دوم سوداگران  (Speculator) هستند که از نوسانات قیمت استفاده می کنند تا سود خود را حداکثر نمایند.

دلایل اهمیت بورس کالا برای تولید کنندگان و بازرگانان مواد اولیه

یکی از بزرگترین و با اهمیت ترین مشکلات تولید کنندگان  مواد اولیه در ایران ،مشکل تهیه مواد اولیه به دلیل نامشخص بودن روند آتی قیمت محصولات و ناکارآمدی نظام تعیین قیمت و توزیع محصولات و عدم شفافیت بازار است .از مزایای بورس کالا برای تولیدکنندگان این است که آنان در محیطی شفاف و قانونمند با استفاده از  ابزارهای دادو ستد در بورس در برابر نوسانات قیمت ایمن می شوند و با استفاده از معاملات و قراردادهای سلف و آتی ،ریسک قیمت را پوشش می دهند و بازرگانان با استفاده از خرید و فروش در بورس کالا با اطمینان خاطر و اطلاع از قیمت های آتی، برای صادرات و واردات محصولات خود تصمیم گیری و اقدام می نمایند.

دلایل اهمیت بورس کالا برای مصرف کنندگان : بورس برای صنایعی که مواد اولیه خود را از بورس کالا تامین می کنند ، بسیار حائز اهمیت است بدلیل اینکه بتوانند از خطرات ناشی از نوسان قیمت ایمن باشند و  با برآوردی قابل اطمینان از قیمت تمام شده به تولید بپردازند .بنابراین این صنایع با استفاده از اطلاعات موثق در مورد روند قیمت ها و جهت بدست آوردن سودی تضمین شده ، در بورس کالا که برای آنها از این جهت مکانی امن و مطمئن است به خرید و فروش می پردازند.

نکته : در بورس کالا وجود بعضی از افراد و نهادها ضروری است ازجمله سازمان های ناظر و کارشناسان تحلیل گر و ارائه کنندگان خدمات جنبی. اگر چه  حضور آنان در  معاملات بازار بصورت مستقیم نیست ولیکن وجود انان باعث رونق و امنیت بازار است. از ارائه دهندگان این خدمات و تسهیلات میتوان شرکت های بیمه و انبارها و بانک ها و شرکت های حمل و نقل کارشناسان تحلیل گر را نام برد.

ب) بورس ارز 

در تعریف ارز باید گفت : ارز نوع پذیرفته شده ای از پول ، حاوی سکه و اسکناس های کاغذی است که توسط دولت توزیع می شود و در اقتصاد به عنوان  زیربنای کسب و کار ها گردش داشته و واسطه ای برای مبادله کالا و خدمات می باشد.در بورس ارز ، خرید و فروش پول های خارجی انجام می شود که در کشورهای پیشرفته فعالیت بسیاری دارد.

 

ج) بورس اوراق بهادار 

 در تعریف اوراق بهادار ( Securities) باید گفت نوعی  ابزاری مالی است که قابلیت دادو ستد را دارد و دارای ارزش مالی می باشد.اوراق بهادار در جهان از تنوع بسیاری برخوردار است اما در ایران چندان متنوع نیست.البته برنامه های برای گسترش انواع اوراق بهادار مورد معامله  وجود دارد .

بورس اوراق بهادار چیست

بورس اوراق بهادار از نظر تحلیل گران اقتصادی به عنوان نبض اقتصاد کشور می باشدو مهمترین هدف آن حمایت قانونی از صاحبان پس انداز و سرمایه های راکد می باشد.از مزایای آن، این است که مرجع رسمی و مطمئنی برای دارندگان پس انداز های راکد بوده و محلی مناسب سرمایه گذاری ، جهت بهره مندی از سودی تضمین شده و معین میباشد. در بورس اوراق بهادار دارایی های مالی ازجمله  سهام ، اوراق مشارکت ، و … مورد معامله قرار میگیرد و در واقع دو گروه از مردم  که سرمایه گذاران و سرمایه پذیران نام دارند ،بطور قانونی و در یک فعالیت اقتصادی مشارکت نموده و هم نیازهای خود را تامین می نمایند و هم در طی این مشارکت از سود بهره مند خواهند شد.

بطور کلی هدف بورس به وجود آوردن زمینه ای مناسب و مطمئن جهت همکاری و بهره وری از سلیقه و سرمایه ی دو گروه متفاوت است بطوری که از این مشارکت سود حاصل شود.گروه اول کسانی هستند که پول و پس انداز و سرمایه دارند اما نمی توانند از آن جهت بدست آوردن سود بیشتر استفاده کنند و گروه دیگر کسانی هستند که توانایی انجام فعالیت های اقتصادی را دارند اما سرمایه ی کافی ندارند.

انواع اوراق بهادار بورس و فرابورس 

  • سهام عادی
  • سهام ممتاز
  • سهام جایزه
  • حق تقدم
  • اوراق مشارکت
  • مشتقات
  • اختیار معامله
  • قرارداد آتی
  • صکوک

جهت اطلاع بیشتر در این زمینه به سایت موسسه حسابرسی محاسبان مراجعه کنید و درهرشرایط و موقعیتی که قرار دارید موسسه حسابرسی و حسابداری محاسبان با همراهی شما ،موفقیت و پیشرفت را برایتان به ارمغان می آورد و خدماتی از قبیل : مشاوره مالی و مالیاتی رایگان ، تهیه و تنظیم اظهارنامه ، اصلاح و تعدیل حساب ها ،تهیه گزارش حسابرسی ، تنظیم قرارداد حسابرسی ، تعیین ارزش شرکت و ارزشیابی سهام ، حسابرسی داخلی ، تهیه تراز آزمایشی و … را به شما عزیزان ارائه می دهد.

دسته بندی ها :