قانون مالیات بر ارزش افزوده

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده به نفع  کیست ؟

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در واقع نفع تولید کنندگان داخلی را در پیش دارد و در طی فرایند تولید ،سلسله مراتب تولید از پرداخت مالیات بر تجمیع عوارض معاف میشوند و این در حالی است که توزیع کننده ی نهایی باید مالیات را محاسبه و از خریدار نهایی دریافت نماید.در واقع مالیات بر ارزش افزوده به نفع صادر کننده و صادرات می باشد و مالیات دریافت شده توسط دولت از این اشخاص در هنگام خروج از کشور مسترد می شود و صادر کنندگان محصولات ایرانی با خرید کالا از بازار ایران و خروج آن ازکشور مبالغ پرداختی با عنوان مالیات بر ارزش افزوده را پس میگیرند.

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده به ضرر کیست ؟

1- دلالان و واسطه گران

2- – قاچاقچیان

دوگروه از فعالان بازار هستند که با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده ضرر مینمایند و  به دلیل وجود شفافیت در بازار که در نتیجه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده اتفاق افتاده، منافعشان به خطر می افتد. بعضی افراد با دلالی و واسطه گری در مسیر تولید تا مصرف قرار میگیرند و بدون هیچ زحمت در زمینه تولید و یا تعهدی در قبال مصرف کننده ،با خریدو فروش های متعدد باعث التهاب دربازار و عدم شفافیت میشوند که این افراد کم کم شناسایی و حذف میشوند.

قاچاقچیان نیز کسانی هستند که بدون توجه به قانون کالاهای خارجی را خارج از مراحل رسمی و قانونی موجود در کشور به داخل کشور منتقل کرده و بدون توجه به سلامت و کارایی کالا و گارانتی ، آن را ارائه میکنند و به این طریق بازار داخلی را از کالاهای بی کیفیت پر می کنند و مسئولیتی در قبال کارشان به عهده نمیگیرند. هر دو گروه کسانی هستند که از عدم شفافیت بازار سود برده و تمایلی به شفافیت در بازار ندارند.

در نتیجه با حمایت و تشویق تولیدکنندگان داخلی و صادر کنندگان کالای ایرانی به خارج از کشور و کنار گذاشتن مشاغلی نظیر دلالی و قاچاقچی گری و  با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده میتوان تاثیر بسزایی بر رشدو توسعه اقتصادی داشته باشیم.

تفاوت مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر در آمد چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده برخلاف مالیات بر در آمد که اصولا آخر سال مالی وصول میشود ، از کمترین نوسان برخوردار بوده و دولت در پرداخت های خود به مشکلی بر نمیخورد زیرا در طی زمان ،استمرار تقاضا برای خریدو فروش وجود داشته و این خود یک منبع درآمد با ثبات و دائم و انعطاف پذیر برای دولت می باشد.

بخش بزرگی از منابع دولت را مالیات تشکیل میدهد،به خصوص درکشورهایی که مالیات ازنظام قانونی و مردمی برخوردار است بیش از 60% بودجه عمومی را تشکیل میدهد. درکشورما ایران، در راستای سند برنامه سوم توسعه که هدف آن اتکا کمتر بودجه دولت به درآمد نفت بود ، تعیین شد که درآمد دولت از طریق گسترش پایه های مالیاتی و  وضع مالیات برارزش افزوده افزایش یابد.

موسسه حسابرسی محاسبان با مشاوره رایگان مالی و مشاوره مالیاتی رایگان و اطلاعات بیشتر در زمینه مالیات ها و مالیات بر ارزش افزوده ،شما را در جهت تحقق اهدافتان یاری می نماید.

دسته بندی ها :