اظهارنامه

اظهارنامه چیست

اظهارنامه درواقع سندی عادی محسوب میشود که به شکل رسمی به فرد دیگری ابلاغ میشود.محتوای اظهارنامه سند عادی بوده اما شیوه ی اطلاع رسانی آن به فرد دیگر رسمی می باشد تا امکان اثبات این اطلاع رسانی و یا چیزی که تسلیم اونموده ایم را داشته باشیم. یکی از اوراق قضایی که بسیاری از مردم در مسائل حقوقی به شکل های مختلف با آن مواجه میشوند اظهارنامه است.گاهی افراد برای دریافت یا مطالبه حق خویش میتوانند از طریق شفاهی به حق خود برسند اما گاهی باید این مطالبه ی شفاهی، اثبات شود که در این موارد برای اثبات مطالبه خود فرد باید از اظهارنامه استفاده کند و با تنظیم اظهارنامه و ارسال آن برای مخاطب اقدام به دریافت حق خود نمایند.

البته لازم به ذکر است که تنظیم اظهارنامه فقط به منظور مطالبه حق نیست بلکه هرفردی هر نوع اظهاری مربوط به معاملات ، روابط و یا تعهدات خود با طرف مقابل دارد را میتواند از راه رسمی و بصورت تنظیم و ارسال اظهارنامه اطلاع دهد. البته مطالبان حق، درصورتی میتوانند حق خود را مطالبه کنند که طرفین به توافق رسیده باشند و یا بر اساس قانون و عرف، زمان مطالبه فرارسیده باشد.باید به این نکته توجه داشت که در تنظیم اظهارنامه نباید خارج از نزاکت و اخلاق عمل کرد ،بدلیل اینکه مرجع قضایی از جمله دفاتر دادگاه ها و ادارات ثبت ،از اظهارنامه های خارج از نزاکت خودداری میکنند.

نکته:مطالبه و دریافت حق، فقط در صورتی امکان پذیر است که برگ اظهارنامه از سوی مراجع قضایی ارسال شود.

استثنا:در برخی موارد از جمله اینکه محلی به سرایدار و یا کارگر یا هرشخص که امین ما است، سپرده باشیم و آن شخص ازاسترداد آن مکان یا مال امتناع کند و آن را پس ندهد،اگر شخص امانت دار بعد ازگذشت 10روز از زمان ابلاغ اظهارنامه ،محل مورد امانت را پس ندهد ،متصرف عدوانی به حساب آمده که در این صورت میشود دعوی تصرف عدوانی را مطرح کرد و خارج از نوبت بدون هیچ تشریفات آیین دادرسی ، رسیدگی میشود.

در تنظیم اظهارنامه رعایت نکاتی ضروری است که به شرح آن میپردازیم

1- در تنظیم اظهارنامه باید سعی کنیم تا حد امکان از الفاظ وکلماتی که در متن اظهارنامه ذکر شده بصورت کوتاه ، مختصر ، دقیق ، واضح و بدون هیچ ابهامی و با شناخت کامل مفاهیم آن باشد که  در نهایت با استفاده از این کلمات، متضرر نشویم.

2- در تنظیم اظهارنامه باید از الفاظی استفاده کنیم که خارج از نزاکت نبوده و عباراتی نباشد که  مفهوم افترا یا نشر اکاذیب داشته باشد زیرا در صورت عدم رعایت این مورد ممکن است اظهارنامه ی ما مورد پذیرش مرجع ارسال کننده قرار نگیرد و یا ارسال نشود.

3- در تنظیم اظهارنامه اگر اسناد ،چک و یا قراردادی همراه با آن ارسال میشود باید حتما در متن تنظیمی اظهارنامه ،آن  مورد و محل نگهداری ،شماره و یا مشخصات ظاهری آن ذکر شود .

4- در تنظیم اظهارنامه بهترین راه این است که به افراد مجرب و آگاه مراجعه کرده و با مشورت با این افراد اظهارنامه ای دقیق در فرصتی مناسب تهیه کنیم چون همانطور که گفته شد در متن اظهارنامه کلمات و عباراتی موجود است که اگر با سرعت و یا بی دقت تنظیم شود ممکن است به ضرر ما تمام شده و موجب زیان بزرگی شود و یا اینکه طرف مقابل از عبارات متن به نحوی استفاده کند که ما متضرر شده و او هوشیارتر شودو با مشورت با دیگران ،آماده مقابله با ما شود و فرصت های لازم را از ما بگیرد.

مثلا اگر موضوع دعوی مطالبه وجه باشد و اگر بخواهید با صدور قرار” تامین خواسته ” اموال اورا توقیف کنید،فرد این موقعیت را میابد که اموال خود رااز دسترس شما پنهان نمایدو دیگر دسترسی به جایی ندارید.

با مشاوره با اهل فن به حقوقتان دست یابید. موسسه حسابرسی محاسبان در جهت احقاق حقوقتان و تنظیم اظهارنامه ی دقیق و منظم شمارا یاری می نماید.

چه کسانی باید اظهارنامه مالیاتی تکمیل نمایند

اشخاص حقیقی وحقوقی که طبق ماده 1قانون مالیات های مستقیم ملزم به ارسال اظهارنامه و پرداخت مالیات هستند به شرح زیر است:

1- تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در ایران صاحب اموال یا املاک هستند.

2- هرشخص حقیقی ایرانی که مقیم ایران است و در ایران یا خارج از ایران درآمدهایی کسب میکند و هرشخص حقیقی ایرانی که مقیم خارج ایران است و در ایران کسب درآمد میکند.

3- درآمدهای هرشخص حقوقی ایرانی که در ایران یا خارج ایران بدست می آورد.

4- اشخاص غیر ایرانی حقیقی و یا حقوقی که درآمدهایی در ایران تحصیل میکنند.

اشخاصی که معاف از پرداخت مالیات هستند به شرح زیر استشهرداری ها  و وزارتخانه ها  و  موسسات دولتی و دستگاه های که بودجه آنها را دولت تامین می کند.

.تبصره: سهم سود یا درآمد شرکتها و موسساتی که تمام یا قسمتی از سرمایه آنها متعلق به اشخاص و موسسات ذکر شده در بالا میباشد ،مشمول مالیات است.

چگونه اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنیم

درحال حاضر سیاست و برنامه عملیاتی سازمان امور مالیاتی کشور بر این است که  برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی بدون نیاز به اینکه حضوری به واحدهای مالیاتی مراجعه کنیم ، بصورت الکترونیکی اظهارنامه را پس از تکمیل مراحل ثبت نام  و قبل از اینکه روزهای پایانی مهلت تسلیم اظهارنامه برسد ، ارسال کنیم .

چگونه اظهارنامه ارسال کنیم

برای ارسال اظهارنامه با تهیه و تنظیم متنی دقیق و پیوست های آن و با همراه داشتن کد ملی به دفاتر الکترونیک رفته و پس از دریافت پیامکی در این مورد که حاوی تایید ارسال اظهارنامه است بین 10 روز تا یک ماه  منتظر می نمانیم تا پیامک دیگری در مورد اینکه طرف مقابل اظهارنامه را دریافت کرده یا خیر برای ما ارسال میشود که در این صورت مجددا به دفاتر خدمات قضایی مراجعه می کنیم و رسید مهرشده ی ابلاغ نامه ی خود را دریافت می نماییم.

چگونگی ارسال اظهارنامه اشخاص حقیقی

اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی به دو شکل میباشد ، اظهارنامه انفرادی و  اظهارنامه مشارکتی

این دسته از مودیان فقط  میتوانند از طریق ارسال الکترونیکی، اقدام به ارسال اظهارنامه نمایند.برای واحدهای مشارکتی جهت عملکرد سال جاری ،تکمیل و ارسال یک اظهارنامه کافی بوده و برای تمامی شرکا نیازی به ارسال اظهارنامه به صورت انفرادی نمی باشد.

چگونگی ارسال اظهارنامه اشخاص حقوقی

این دسته از مودیان با استفاده ازنام کاربری و کلمه عبور و کد رهگیری پیش ثبت نام و تکمیل اطلاعات ثبت نام اقدام به ارسال الکترونیک اظهارنامه می نمایند.لازم است که مودیان حقوقی از طریق سایت اینترنتی http://tax.gov.ir اقدام به تکمیل ثبت نام و رفع ایرادات احتمالی بنمایند.

مراحل تنظیم اظهارنامه الکترونیکی

1- بعد از پیش ثبت نام ،کد رهگیری دریافت می کنیم.

2- بعدازمرحله اول، پاکت نامه شامل اطلاعات کاربری را می گیریم.

3- شماره اقتصادی را ثبت نام میکنیم.

4- اطلاعات ثبت نام را تایید کرده.

5- اظهارنامه الکترونیکی را دریافت نموده.

6- بعد از ارسال اظهارنامه ،کدرهگیری را دریافت کرده.

7- قبوض پرداختی مالیات را به صورت اینترنتی دریافت نموده و پرداخت می کنیم.

روش های محاسبه مالیات در ایران چیست

درایران به دو شکل مالیات محاسبه میگردد

1- روش خود اظهاری : در این روش شخص حقیقی و حقوقی با اعلام اینکه چقدر درآمد طی سال داشته ،مالیات پرداخت می نمایدو ممیزین و کارشناسان امور مالیاتی دخالتی در این امر ندارند.در این روش با احتساب کل هزینه ها و درامدها و استهلاک و حقوق کارمندان ،پس از کسر معافیت مالیاتی ،مبلغ مالیات سالیانه محاسبه میشود. در این حالت اگر دفاتر و اظهارنامه طبق قوانین مربوطه ثبت شده باشد ومدارک و مطالب کامل باشد ، کارشناسان امورمالیاتی آن را تایید و مورد پذیرش قرار میدهند و مالیات مشخص شده را دریافت میکنند.

2- روش علی الراس :  چنانچه اظهارنامه مالیاتی از طرف کارشناسان امورمالیاتی مورد پذیرش قرار نگیرد و یا اظهارنامه به سازمان در زمان تعیین شده به سازمان ارائه نشود  ،ممیز مربوطه مالیات را بصورت علی الراس محاسبه کرده و به مودی اعلام میکند که در این صورت مالیات توسط ممیز مشخص شده و باید پرداخت شود که این به نفع مودی نمی باشد.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی

در کشور ما ماه های ابتدایی سال همواره مدیران و حسابداران با مسئله مالیات و اظهارنامه مالیاتی سروکاردارند.مسئله بسیار مهمی که در این زمینه حائز اهمیت است مهلت قانونی ارسال اظهارنامه می باشد که به دلیل اصلاح قانون مالیات های مستقیم تغییراتی نموده است.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی

اشخاص حقیقی موظفند اظهارنامه مالیاتی مربوط به هرشغل یا هر محل را که درطی یک سال مالی فعالیت نموده اند ، بطور جداگانه طبق نمونه ای که توسط سازمان امور مالیاتی تهیه میشود تنظیم کرده و به اداره امور مالیاتی محل شغل خود ارسال نماید و مالیات تعیین شده به نرخ مذکور را پرداخت کند.

مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی

اشخاص حقوقی باید ظرف چهارماه پس از سال مالیاتی نسبت به ارائه  اظهارنامه ، ترازنامه و سود و زیان متکی به دفاتر و اسناد و مدارک همراه با فهرست هویت شرکا و میزان سهم الشرکه و تعداد سهام و نشانی هرکدام از آنها،اقدام نمایند و مالیات متعلق را بپردازند .بعد از ارائه اولین فهرست مزبور ،در سال های بعد فهرست تغییرات کفایت میکند.باید توجه داشت که همه شرکت ها و موسسات تجاری و انتفاعی که در اداره ثبت شرکتها مراحل قانونی ثبت را طی کرده اند و دارای شماره ثبت هستند ،مشمول مالیات بر درآمد اشخاص  حقوقی می باشند.

درهرشرایط و موقعیتی که قرار دارید موسسه حسابرسی و حسابداری محاسبان با همراهی شما ،موفقیت و پیشرفت را برایتان به ارمغان می آورد و خدماتی از قبیل : مشاوره مالی و مالیاتی رایگان ، تهیه و تنظیم اظهارنامه ، اصلاح و تعدیل حساب ها ،تهیه گزارش حسابرسی ، تنظیم قرارداد حسابرسی ، تعیین ارزش شرکت و ارزشیابی سهام ، حسابرسی داخلی ، تهیه تراز آزمایشی و … را به شما عزیزان ارائه می دهد.

دسته بندی ها :